DNA - kod życia

Dlaczego słoń rożni się od motyla? I dlaczego mały szympans to mały szympans, a nie na przykład mrówka? Dlaczego mamy niebieskie oczy po babci, a kręcone włosy po tacie? Odpowiedź na te zagadkowe pytania kryje się w DNA. Cząsteczce, którą ma każda komórka organizmu, a organizm ma jej miliony kopii, a na dodatek wszystkie informacje w niej zawarte są zaszyfrowane.

O tym co to jest DNA, po co mamy je my – ludzie, ale też inne organizmy żywe, jak jest zbudowane i co za informacje zawiera oraz dlaczego tak bardzo chcemy je odczytać dowiecie się podczas zajęć. Spróbujemy także „zobaczyć” DNA ukryte w cebuli i odszyfrować fragment zakodowanej w nim wiadomości.

Zajęcia poprowadzi dla nas dr inż. Magdalena Zatoń-Dobrowolska - absolwentka Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, na którym cały czas pracuje w Katedrze Genetyki. Zajmuje się genetyką zwierząt, różnicami pomiędzy osobnikami i populacjami – dlaczego i skąd się biorą. Oprócz tego jej zainteresowania naukowe skupiają się także na bioróżnorodności oraz kynologii i felinologii, czyli ukochanych towarzyszach człowieka – psie i kocie.

Zapisy na warsztaty odbywają się TUTAJ